Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
Addison will have $ 1,661 in her account in nine years.
Explanation:
This problem requires us to calculate value of our investment of $ 1000 dollars after nine years. The interest on the investment is 5.8% compounded annually.
This problem can be solved by using simple compounding formula given below.
Future Value = Present Value (1+interest rate%)^-period
Future Value = 1,000 (1+5.8)^9
Future = $ 1,661
oi oi siempre todos
Explanation:
mmm... los dias es ooh oop
This is known as family branding. Family branding or also
known as umbrella branding is a marketing strategy that uses a single brand
name in marketing the products. The family branding develops familiarity in the
market due to its name and logo. This helps their new product lines to get
distinguished in the market.
Answer:
C
Explanation:
Countries rely on each other for cheaper products