answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
2 years ago
14

Suppose the current market price of corn is $3.75 per bushel. Your firm has a technology that can convert 1 bushel of corn to 3

gallons of ethanol. If the cost of conversion is $1.60 per bushel, at what market price of ethanol does conversion become attractive? The price in which ethanol becomes attractive is ($3.75 + $1.60 / bushel of corn) / (3 gallons of ethanol / bushel of corn) = $1.78 per gallon of ethanol.
Business
1 answer:
ipn [44]2 years ago
7 0

Answer:

$1.78 per gallon of ethanol

Explanation:

The market price in which the conversion of ethanol becomes attractive is:

($3.75 + $1.60 / bushel of corn) / (3 gallons of ethanol / bushel of corn)

= $1.78 per gallon of ethanol.

You might be interested in
Carey, a single taxpayer, purchased a rental house in 2018, which he actively manages. During 2018, Carey had a loss of $14,000
noname [10]

Answer:

$6,000

Explanation:

First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.

The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property  is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000

Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000

The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)

=0.50 ($12,000)

= $6,000

7 0
2 years ago
Pouch Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.84 direct labor-
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

$31,584

Explanation:

Pouch Corporation

Direct Labor Budget June July Total

Required production in units

2,100 1,900

Direct labor-hours per unit

0.84 0.84

Total direct labor-hours needed

1,764 1,596

Direct labor cost per hour

$9.40 $9.40

Total direct labor cost

$16,581.60 $15,002.40 $31,584

Required production in units×Direct labor-hours per unit =Total direct labor-hours needed

Total direct labor-hours needed×Direct labor cost per hour =Total direct labor cost

$16,581.60 + $15,002.40 = $31,584

8 0
1 year ago
You have a job at a real-estate agency in the small country of Dystopia, where you are paid 72,000 marks (the currency of Dystop
slamgirl [31]

Answer:

The total amount you pay in social insurance taxes on your second job is 2,914.65 couches

Explanation:

The computation of the total amount paid is shown below:

= (Total income - paid amount) × Social insurance tax rate

= ($110,100 - $72,000) × 7.65%

= 2,914.65 couches

We simply have taken the difference between the total amount and the paid amount and then multiply it with the social insurance tax rate

All other information is not relevant. Hence, ignored it

8 0
1 year ago
(a. how much will accumulate in an account with an initial deposit of $100, and which earns 10% interest compounded quarterly fo
Eva8 [605]
Your answer will be B. $133.10
5 0
1 year ago
On January 1, 2017, Christel Madan Corporation had inventory of $56,000. At December 31, 2017, Christel Madan had the following
lara [203]

Answer:

Gross Profit = $304,050

Operating expenses = $162,050

Explanation:

The computation of gross profit and operating expenses is shown below:-

Net purchases = Purchase - Purchase discounts - Purchase returns and allowances

= $505,500 - $7,250 - $3,500

= $494,750    

Cost of goods sold = Net purchases + Freight-in + Inventory + Ending inventory

= $494,750 + $4,100 + $56,000 - $66,000

= $488,850    

Gross profit = Net sales - Cost of goods sold

= ($810,000 - $5,100 - $12,000) - $488,850

= $304,050

Operating expenses = Gross profit - Net income

= $304,050 - $142,000

= $162,050

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Precautionary information that pertains to a laboratory instrument or appliance can only be obtained by contacting the manufactu
    10·1 answer
  • Which career cluster does nursing belong to?
    12·2 answers
  • What made Sarah Butler decide to do the work she is doing?
    9·2 answers
  • Williamsburg Market is an all-equity firm that has net income of $96,200, depreciation expense of $6,300, and an increase in net
    15·1 answer
  • Joe's Juice Shop operates in a monopolistically competitive market. Joe's is currently producing where its average total cost is
    10·1 answer
  • On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B. The cost of unit A was $650, and the cost of unit B was $625.
    15·1 answer
  • Joshua borrowed $500 on January 1, 2017, and paid $25 in interest. The bank charged him a service charge of $15. He paid it all
    14·1 answer
  • (Ignore income taxes in this problem.) Beaver Corporation is investigating the purchase of a new threading machine that costs $1
    10·2 answers
  • Youns Inc. reported the following results from last year’s operations: Sales $ 10,500,000 Variable expenses 6,610,000 Contributi
    6·1 answer
  • Paulo owns a few shares of stock in a large and diversified firm. He realizes that the CEO of the company is responsible for a m
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!