Answer: See explanation
Explanation:
The material price variance will be calculated as:
= (Standard price - Actual price) × Actual quantity of material used
= ($2 - $4) × 500
= -$2 × 500
= $-1000
= $1000 Unfavourable
The material quantity variance will be:
= Standard quantity - Actual quantity) × Standard price
=[(450 × 2) -500] × $2.00
= (900 - 500) × $2.00
= 400 × $2.00
= $800 Favorable
Answer:
open
Explanation:
Based on the description provided, it seems that Acme Sales is an example of an open system. This is a system that has external interactions which deals with information, energy, or material transfers into or out of the system boundary. In this scenario, Acme Sales is transferring information to and from the company by asking their customers questions over the phone which the clients are providing this information.
Answer:
at the time it receives a negotiable warehouse receipt for the bats.
Explanation:
Benson Bearing Company is selling bats to Textron inc. The bats are stored at an independent warehouse not controlled by Benson Company.
Of the contract states that Textron will pick up the bats at the warehouse, the risk of loss passes to Textron when it recieved a negotiable warehouse reciept for the bats.
This is because the warehouse is not controlled by Benson Company and issuing a warehouse reciept is equivalent to delivering the goods to Textron.
Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000