answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
2 years ago
5

Consider a basket of consumer goods that costs $90 in the United States. The same basket of goods costs CNY 105 in China.

Business
1 answer:
stiv31 [10]2 years ago
4 0

Answer:

The real exchange rates that would result from the two nominal exchange rates are:

For the first row in the table RER is <u>6</u>.

For the second row in the table RER is <u>9</u>.

Note: See the attached excel file for the table.

Explanation:

Note: The table in the question is merged together. It is therefore sorted before answering the question. See the attached excel file for the sorted table.

The answer to the explanation to the answer is now provided as follows:

The real exchange rate (RER) between the the currencies of two counties can be described as the multiplication of the nominal exchange and the ratio of baskets of goods between these two countries.

RER can can therefore be calculated using the following formula:

RER = (e * P*) / P ................................. (1)

Where, from the question;

e = Nominal exchange rate or Yuan per dollar

P* = Cost of Basket in U.S (Dollars)  

P = Cost of Basket in China (Yuan)

For the first row in the table:

e = Nominal exchange rate or Yuan per dollar = 7

P* = Cost of Basket in U.S (Dollars)  = $90

P = Cost of Basket in China (Yuan) = 105

Substituting the values into equation (1), we have:

RER = (7 * 90) / 105

RER = 630 / 105

RER = 6

For the second row in the table:

e = Nominal exchange rate or Yuan per dollar = 10.50

P* = Cost of Basket in U.S (Dollars)  = $90

P = Cost of Basket in China (Yuan) = 105

Substituting the values into equation (1), we have:

RER = (10.50 * 90) / 105

RER = 945 / 105

RER = 9

You might be interested in
Farmer Corp. owned 20,000 shares of Eaton Corp. purchased in 2009 for $300,000. On December 15, 2012, Farmer declared a property
Evgen [1.6K]

Answer:

Debited to Retained Earnings of $500,000.

Explanation:

At the time of declaration of the dividend, the journal entry is recorded which is shown below:

Retained earning A/c Dr  $500,000

             To Dividend payable  A/c $500,000

(Being cash dividend declared)

On the declaration date, the dividend amount is recorded. So while recording we debited the retained earning account and credited the dividend payable account

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

3 0
1 year ago
Befriends corporation uses the trademark of community life inc., a social media site, as a meta tag without community life's per
sashaice [31]
Using the trademark of a social media site Community Life Inc. by Befriends Corporation as a meta tag without community life's permission is permissible if the use reasonably necessary or the use constitutes trademark infringement. Therefore, the answer is letter C.

 


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the context of the most common sales presentation types, which of the following statements is true about the standard memoriz
Arisa [49]

Answer:

A) Its effectiveness is limited because it offers no opportunity for the salesperson to tailor the presentation to the needs of a specific customer

Explanation:

An standard memorized presentation is a sales presentation that is repeated over and over again to different clients. Actually it should include the best highlights and key selling points, but none the less, it is basically the same presentation every time. Depending on what you are selling and if you are a new salesperson, this might be effective, for example for selling pharmaceutical products, since you are always selling to the same audience, doctors.

But I sincerely doubt that this technique is effective most of the time or at last for most products. People have a tendency to be curious, so generally your clients will ask you things about your products and also your clients are not always the same. Imagine if you are trying to sell clothes, cars or furniture, etc., your sales pitch should not be same for all your clients.

3 0
2 years ago
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
Suppose a mutual fund yielded a return of 14% last year. The risk-free rate was 5% last year and the stock market return was 10%
Makovka662 [10]

Answer:

Beta is 1.8

Explanation:

CAPM or capital asset pricing model is used to compute expected return on stock by establishing relationship between expected returns and systematic risk (also called beta).

Given:

Return on mutual fund = 14%

Risk free rate (Rf) = 5%

Market return (Rm) = 10%

Risk premium = Rm - Rf

                      = 10% - 5%

                      = 5%

CAPM formula:

Returns = Rf + β(Rp)

14% = 5% + β(5%)

β = 9 / 5

β = 1.8

Beta of mutual fund is 1.8

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Which material is a modern non-corrosive engineering material used in buildings?
    12·2 answers
  • The Brown Company just announced that they will be increasing their annual dividend to $1.68 next year and that future dividends
    15·1 answer
  • The Blue Utilities Company paid Sue $2,000 for the right to lay an underground electric cable across her property anytime in the
    7·1 answer
  • Eagle Corporation solicited bids for various parts it uses in the manufacture of jet engines. Eagle received six offers and sele
    11·1 answer
  • Victoria has $4000 to put toward consumption this month. She believes there is a 30% chance she will have a bike accident this m
    6·1 answer
  • For which of the following transactions would the use of the present value of an annuity due concept be appropriate in calculati
    15·1 answer
  • Economic growth and public policy Suppose a wealthy French citizen buys $2 million worth of stock issued by an American corporat
    5·1 answer
  • Kosher Pickle Company acquires all the outstanding stock of Midwest Produce for $15.0 million. The fair value of Midwest's asset
    15·1 answer
  • If you owe suppliers $240 and typically buy $40 worth of products per day, then your Days Payable equals _____________, fill in
    14·2 answers
  • Maxwell purchased $30,000 worth of 52-week T-Bills for $29,650. What will be the rate of return on his investment? (Round you tw
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!