Answer:
$7,986
Explanation:
To calculate the equivalent annual cost for 5 year period at an interest rate of 10% per year we need to go through some minor calculations first.
DATA
Cost in first year (A) = $10,000
Decrease in cost each year after the first year (G) = $560
Interest rate = 10%
Time period = 5 years
Solution
EAC = A - G (A/G, i, n)
EAC = $9,000 - $560(A/G, 10%, 5)
EAC = $9,000 - ($560 * 1.8101)
EAC = $9,000 - $1,013.656
EAC = $7,986
Answer:
Vo = <u>C1 </u> + <u>C2 + V2</u>
1 + k (1 + K)2
Vo = <u>$129,600 </u> + <u>$129,600 + $3,200,000</u>
1 + 0.14 (1 + 0.14)2
Vo = $113,684.21 + $2,562,019.08
Vo = $2,675,703.29
The correct answer is C
Explanation:
The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63
Answer:
The answer is $250
Explanation:
Solution
From the example given, we are asked to find the internal transfer price of Phelan's product.
So, if Phelan is operating at capacity or speed and has unlimited external customer demand then the transfer price for Phelan's product is $250 as it has huge demand from customers