Answer: $440000
Explanation:
Fair market value = $4025000
Book value of asset = $2,850,000
Land value = $625,000
The value of the goodwill will be
(Fair market value - book of asset - land value) × 80%
= ($4,025,000 - $2,850,000 - $625,000) × 80%
= 550000 × 80%
= 550000 × 0.8
= $440,000
Answer:
C. Study the car market.
Explanation:
When a person is about to buy a new-car, <u>he/she first have to see the car market which includes its price, model, performance, type of fuel, etc.</u> After this, he/she has to first confirm that the car is suitable for him/her.
Test-drive, car insurance and taking car loan are further steps. When the buyer is fully aware of the car and its market and then he/she will look up to these things.
Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33
Answer:
2.00 times
Explanation:
The computation of receivables turnover ratio is shown below:-
Receivable turnover ratio = Net Sales ÷ (Beginning receivables + Ending receivables) ÷ 2
= $212,000 ÷ ($60,000 + $46,000)
= $212,000 ÷ $106,000
= 2.00 times
Therefore, for computing the receivable turnover ratio of 2021 we simply applied the above formula and as per the question the option is not available.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60