Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer and Explanation:
The journal entries are shown below:
1. Cash Dr $175,000
To note payable $175,000
(being note payable is issued)
2. Interest expense Dr (8% of $175,000) $14,000
To interest payable $14,000
(being interest expense is recorded)
3. Interest payable $14,000
Note payable $29,830
To cash $43,830
(being cash paid is recorded)
4. Interest expense $6,253
To interest payable $6,253
(being interest expense is recorded)
5. Interest payable $6,253
Note payable $37,577
To cash $43,830
(being cash paid is recorded)
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>
Answer:
The dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.
Explanation:
Since Mrs. Jones always wanted a white picket fence in front of her house, and Mr. Jones, her husband, wants a fence around the entire house including a decently-sized lawn in the front and a garden in the back, and the fence border should look like a rectangle, and I have calculated that he would need to fence off an area of 4,000 square feet in order to fit all these things, and he wants to appease his wife and at least build the white picket fence in front of the house, and he plans to build the rest of the fence with chain link, a cheaper material, given that a white picket fence costs $ 7 per foot and a chain link fence costs $ 4 per foot, to determine what dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence, the following calculation should be performed:
Area of a rectangle = base times height = Z x Y = 4,000
80 x 50 = 4,000
40 x 100 = 4,000
20 x 200 = 4,000
20 x 7 x 2 + 200 x 4 x 2 = X = 280 + 1600 = 1880
40 x 7 x 2 + 100 x 4 x 2 = X = 560 + 800 = 1360
80 x 7 x 2 + 50 x 4 x 2 = X = 1120 + 400 = 1520
Therefore, the dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.