Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Answer:
D) 5182 glass vases
Explanation:
<em>Contribution per glass vases:</em>
$4.5 selling price - $ 1.75 variable cost= 2.75
<em>Operating income:</em>
29,000 units x $ 2.75 - $ 8,500 = $71,250 operating income
<em>Target income is to obtain a 20% increase:</em>
71,250 x (1 + 20%) = 85,500 target income:
<em>units needed for target income:</em>
(85,500 target income + 8,500 fixed cost) / 2.75 contribution per unit= 34.181,81
aditional glass vases needed for target income:
34,182 - 29,000 = 5,182
Answer:$616
Explanation:
The insurance policy is a policy on an annual basis in which premium are paid in advance to enable the insurance firm to provide cover for the clients.
Cost of insurance
$0.84* ($88000/100)
= $732.92 per annum
However since the insurance was cancelled after 10 months he will only be responsible for 10 months.
$739.2/12*10
=$616
Answer:
Option D
Explanation:
In simple words, Quality assurance, described by ISO 9000 as element of quality control focusing on ensuring trust that performance standards will be met," is a method of preventing errors and failures in manufacturing goods and avoiding issues when supplying products or services to consumers.
Thus, from the above we can conclude that the correct answer is D.
Answer:
Present value
Future value
Explanation:
Present value is the value of cashflows discounted at interest rate at arrive at its value today.
Future value is the value of cashflows discounted at interest rate at arrive at its value at some given time in the future.
I hope my answer helps you