Answer:
$532,000
Explanation:
The opportunity cost is the cost of the best option rejected.
In this case the option rejected was the investment project that would have returned a total fo 532,000
Therefore, the model 240 should produce a higher profit than 532,000 to reject his project.
The 310 model would have unused capacity as it has more capacity than model 240 but the company will not need to produce as much. So it is discarted from the calculation as it has inefficiency
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)