Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
Answer:
Kale should apply to have her license put on inactive status while she completes her CPE requirements. During thatperiod of time she may not engage in the practice of public accounting
Explanation:
Answer:
Give me brainliest pls! I neeed it to rank up jus pls do it!
Explanation:
Solution:
Assume:
A=0
B=1
C=2
D=3
Formula:
185X - (10X * 2)/60 * 21 * 22 = ?
Cost Savings:
Apartment A = $0.00
Apartment B = $23.00
Apartment C = $46.00
Apartment D = $69.00
According to the time value, Apartment D provides the most savings.
Renting, which is three times less than Apartment A, compensates for 30 minutes each way (or 1 hour per day at $22/hr for 21 days). The rate of net income $405 is $336.
Answer:
Egoism
Explanation:
Jack reason follows the philosophy of egoism where he is always trying to act for his own benefits (commission). Jack acts humbly, and pay attention to his customers because it is in his best interests to make them like him, the cloth(es) and buy his clothing item(s). Jack is actually after his self interest.