Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
The answer is: E) None of these.
Explanation:
A foreign national is a person who wasn´t born in the country in which he or she temporarily lives in.
We don´t have enough information to know if Carrie´s Car Care is a wealthy company. Maybe its total sales are just $10,000 a year but they export $2,500.
A multinational corporation usually has branches or subsidiaries. All we know about Carrie´s Car Care is that it makes some money outside the US, but we don´t know how. Maybe they simply export 25% of their products or maybe they are a huge multinational corporation. Not enough information.
The term globalization corporation doesn´t exist. The term corporate globalization refers to very large multinationals that reach all or most of the world´s markets.
Answer:
The correct answer is:
A. when employees at the acquired company willingly embrace the cultural values of the acquiring organization.
Explanation:
Normally, employees of a company are so used to their culture and work environment that for them the implementation of new strategies work is a great impact process. Although the workers accept the change in a voluntary basis, for new organizations it is necessary to apply a plan in order to help employees to meet and get familiar with the new environment and way of working. It is this process of change and progress that is known as deculturation, or implementation and change of different ideas and plans for the working place.