Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
3 and 46.67 units
Explanation:
The formula and the computations are shown below:
The price of good B is
= {The price of good Z (Pz)} ÷ {Marginal rate of transformation}
= {$6} ÷ {2}
= 3
Now the number of units to be purchased for all income used is
= (Monthly income spent on two goods) ÷ (price of good B)
= ($140) ÷ (3)
= 46.67 units
By applying the above formula we can find out the price of good B and the number of units purchased
if im not mistaking it's cause Nepal is rich in resources even if it's economically poor, the resources there are outstanding.
Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer:
BUDGETED PRODUCTION
Units
Budgeted sales 35,000
Add: Closing inventory <u>3,000</u>
38,000
Less: Beginning inventory <u>5,000</u>
Production budget <u> 33,000</u>
The options are incorrect. The correct answer is 33,000 units.
Explanation:
Production budget is budgeted sales plus closing inventory minus beginning inventory.