Answer:
the correct answer is YES ignore her above answer
Explanation:
Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer:
a it could be sea but I'm pretty sure it's a but I don't take business so you might not want to trust me