Answer:
$11,560
$5666.661
Explanation:
Given the following :
Bill received from accountant = $17,000
This year's marginal tax rate = 32%
Next year's marginal tax rate = 37%
After tax return on investment = 11%
After tax cost of bill is paid in December :
Billed amount * this year's tax rate
$17,000 * ( 1 - 0.32)
= $17,000 * 0.68
= $11,560
B) After tax cost of bill was paid in January:
Billed amount * next year's tax rate * PV factor
From the present value factor table;
PV factor (1 years, 11%) = 0.9009
Hence,
$17,000 * 0.37 * 0.9009 = $5666.661
The correct answer<span> is D. leadership behavior</span>
Authoritarian is too harsh while consideration and theory are incorrect.
Answer:
Increase profits by $40,000
Explanation:
The computation of the net impact of stopping production of love seats is shown below:
= Contribution margin × increased percentage - segment margin
= $900,000 × 10% - $50,000
= $90,000 - $50,000
= $40,000
Since the amount comes in positive which means that the profits is increased by $40,000
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
Ending inventory at average cost= $2400
Explanation:
Sunland Company
Date Particulars Units Unit Cost Total Cost
July 1 Beginning inventory 72 $19 $1368
7 July Purchases 252 $20 5040
<u>22 July Purchases 36 $22 792 </u>
<u> Total </u><u> 360 $7200 </u>
30 June Ending Inventory 120 units
Average Cost= $7200/360= $20
Ending inventory at average cost= 120 units at $20= $2400
We divide the total cost with the total number of units to get the average cost. We multiply the average cost with the ending inventory units to get the vale of ending inventory at average cost.
Answer:
Price rises and demand is elastic
Explanation:
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price of the good.
If the absolute value of price elasticity is greater than one, it means demand is elastic. Elastic demand means that quantity demanded is sensitive to price changes.
Demand is inelastic if a small change in price has little or no effect on quantity demanded.
Demand is unit elastic if a small change in price has an equal and proportionate effect on quantity demanded.
If Price falls and demand is elastic, total revenue would increase because Quanitity demanded would rise.
If Price falls and demand is unit elastic, there would be a proportionate change in quantity demanded and total revenue would remain unchanged.
If Price rises and demand is elastic, total revenue would fall because Quanitity demanded would fall.
If Price rises and demand is inelastic, total revenue would rise because there would be no change in quantity demanded