Answer:
A) The marketing research process
Explanation:
Marketing research process is the collection, analysis, and interpretation of data relating to the marketing conditions. It consist of the systematic process of planning and executing marketing objectives and also solving marketing related problems
Defining the problem, developing the research plan, collecting information, analyzing information, presenting the findings and lastly making decision.
Answer:
The impact of spending $50,000 on the research and development for a new drug to to cure liver damage will increase the expenses of the Morgan Pharmaceutical in the years financial statements.
Explanation:
Morgan pharmaceutical is pending $50,000 on he research and development of new drug which can cure the liver damage, from this spending company is expecting that after they have successfully created new drug it will lead to the increase in sales , which will ultimately lead to increase in profits , which then would totally recover the initial cost incurred on research and development but until then these expenses would be shown in the current years financial statement as expenses, and thus would increase the total expenses of the company.
Answer:
-0.20
Explanation:
Cross price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded of good A to changes in price of good B.
If cross price elasticity of demand is positive, it means that the goods are substitute goods.
Substitute goods are goods that can be used in place of another good.
If the cross-price elasticity is negative, it means that the goods are complementary goods.
Complementary goods are goods that are consumed together
Cross Price elasticity of demand = midpoint change in quantity demanded / midpoint change in price
Midpoint change in quantity demanded = change in quantity demanded / average of both demands
change in quantity demanded = 16 million - 14 million = 2 million
Average = (16 million + 14 million) / 2 = 15 million
2 / 15 = 0.133
midpoint change in price = change in price / average of both price
change in price = 1 - 2 = - 1
average of price =(2 + 1) / 2 = 1.5
-1/1.5 = -0.67
0.1333 / -0.67
Help them and also bring some tools to help assemble the prducts