answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
2 years ago
13

Sunland Company has the following inventory data: July 1 Beginning inventory 72 units at $19 $1368 7 Purchases 252 units at $20

5040 22 Purchases 36 units at $22 792 $7200 A physical count of merchandise inventory on July 30 reveals that there are 120 units on hand. Using the average cost method, the value of ending inventory is:
Business
1 answer:
labwork [276]2 years ago
7 0

Answer:

Ending inventory at average cost=  $2400

Explanation:

Sunland Company

Date            Particulars        Units          Unit Cost          Total Cost

July 1      Beginning inventory 72            $19                       $1368

7 July                 Purchases        252            $20                      5040

<u>22 July             Purchases          36               $22                    792   </u>

<u> Total  </u><u>                                       360                                                 $7200 </u>

30 June  Ending Inventory 120 units

Average Cost= $7200/360= $20

Ending inventory at average cost= 120 units at $20= $2400

We divide the total cost with the total number of units to get  the average cost. We multiply the average cost with the ending inventory units to get the vale of ending inventory at average cost.

You might be interested in
óscar’s firm operates in a rapidly changing industry. he often must apply his excellent ________ to assess problems and develop
TEA [102]

According to management theory, óscar’s firm operates in a rapidly changing industry. He often must apply his excellent "<u>problem-solving skills</u>" to assess problems and develop solutions very quickly.

This is based on the idea that <u>problem-solving skills</u> are essential in assisting individuals in determining the cause of a problem and why it is occurring, including how to decipher the issue.

There are various <u>Problem-Solving Skills</u> include:

  • Active listening.
  • Analysis.
  • Research.
  • Creativity.
  • Communication.
  • Dependability.
  • Decision making.
  • Team-building, etc.

Hence, in this case, it is concluded that the correct answer is "<u>Problem Solving Skills."</u>

Learn more here: brainly.com/question/21641756

8 0
2 years ago
Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Stan
Lady bird [3.3K]

Answer:

$10,400 Favorable

Explanation:

The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-

For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours

Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units

= 1,550 hours

Now, we will put it into formula

Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate

= (1,550 - 510) × $10

= $10,400 Favorable

Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.

7 0
2 years ago
MegaRock produces quick setting concrete mix. Production of 200,000 tons was started in April, 190,000 tons were completed. Mate
Paha777 [63]

Answer:

A. $3,610,000

Explanation:

The Equivalent production = 190,000 + [70% × (200,000 - 190,000)] = 197,000 tons.

While the Cost per unit = ($3,152,000 + $591,000)/197,000 = $19;

the transferred costs = 190,000 × $19 = $3,610,000

= $3,610,000 which is the final answer.

4 0
2 years ago
Which of the following is not commonly regarded as being part of a firm’s credit policy? a. Credit period b. Collection policy c
Alex
D!!! All of the above
6 0
2 years ago
Rachel paid $600 per month to rent a workshop. She paid weekly salaries to her three employees, amounting to a total of $3600 fo
Anna [14]

Answer:

<u>The correct answer is that Rachel's workshop total cost is US$ 5,700 per month and US$ 19 of average cost per unit sold every month.</u>

Explanation:

<u>1. Rachel's workshop monthly costs</u>

Rent US$ 600

Salaries US$ 3,600

Insurance premium US$ 300

Raw materials US$ 1,200

<u>Total monthly costs US$ 5,700</u>

<u>2.  Rachel's workshop average monthly costs</u>

Number of units sold per month = 300

Average monthly costs = Total monthly costs/Number of units sold

Average monthly costs = 5,700/300

<u>Average monthly costs = US$ 19</u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Assume that Abby, Ben, Clara, Joe, and Matt are the only citizens in a community. A proposed public good has a total cost of $1,
    15·1 answer
  • Explaining to a borrower the fees that make up the Annual Percentage Rate (APR) of a borrower’s loan is:
    5·1 answer
  • Kawai Corporation, which makes and sells 85,000 radios annually, currently purchases the radio speakers it uses for $8.00 each.
    13·1 answer
  • Carey, a single taxpayer, purchased a rental house in 2018, which he actively manages. During 2018, Carey had a loss of $14,000
    8·1 answer
  • The Appliance Depot realizes that many of its customers purchase several appliances at one time and may not have immediate cash
    9·1 answer
  • Wildhorse Construction Company had a contract starting April 2021, to construct a $24900000 building that is expected to be comp
    5·1 answer
  • Exchange rates are 120 yen per dollar, 0.8 euro per dollar, and 10 pesos per dollar. A bottle of beer in New York costs 6 dollar
    10·1 answer
  • Mainstream economic theorizing sees work as a lousy activity that workers tolerate in order to earn income. One way that work is
    13·1 answer
  • A mail-order house uses 18,000 boxes a year. Carrying costs are 60 cents per box a year, and ordering costs are $96. The followi
    9·1 answer
  • P2-2. The Golden Goals, a professional soccer team, prepares financial statements on a monthly basis. The soccer season begins i
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!