Answer:
$71,720.
Explanation:
We can find the answer by finding the future value for the two periods (the 15 years under 4.1% interest rate, and the 18 years under 3.5% interest rate) using the future value of an investment formula:
FV = PV (1 + i)^n
Where:
- FV = Future value
- PV = Present value
- i = interest rate
- n = number of compounding periods
Now, for the first period of time, we plug the amounts into the formula:
FV = $21,000 (1 + 0.041)^15
FV = $38,369
Now, we take that result, and apply the same formula:
FV = $38,369 (1 + 0.035)^18
FV = $71,270
So, the total amount you will have in your account after 33 years is $71,720.
Answer: (A) Experimental research
Explanation:
The experimental research is one of the type of method that helps in determining the different types of data by using the scientific approach and it also control all the scientific variable information that can controlled all the manipulated data or information in the system.
The main purpose of the experimental research is that it helps in establish the relationship of the two variables and also used for the investigation purpose.
According to the given question, the papa john wanted to determine re different coupons on the pizza sales unit and he basically needs for conducting the experimental research.
Therefore, Option (A) is correct.
Answer and Explanation:
Nina's guardian Ollie is putting an undue influence on Nine to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. In this way Ollie is getting benefit while exerting pressure on Nina. Nina has the option to cancel the contract on the basis of undue influence.
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2