Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>
<u>Answer:</u>
<em>It chooses (D) Direct investment exporting strategy</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Countries in a few decades have made significant forward jumps towards a comprehensive domain, which has contributed incredibly to making worldwide business dealings free from restrictions. In the overall marvel of Globalization, outside direct speculation (FDI) is quickly turning into a significant factor in the commercial development of firms and nations.
For any firm to create and develop it needs to extend its exercises all around, and to accomplish that target; there are diverse market section modes accessible to the firm going from FDI.
Answer:
d. We do not have enough information to answer this question
Explanation:
We could say that maybe if the price lowers by pure law of supply and demand the consumers will consume more cups of coffe but for a more complete answer we need the elasticity of demand of that good (coffe), to be able to know in what quantity a change in the price would affect the demand and to know if the relation between the price and the units buyed are positive or negativa.
Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75
Answer:
$29,000
Explanation:
Calculation would be as follows:
Particular Amount ($)
Beginning Cash 10,000
Add: Cash Receipt 85,000
Less: Cash Disbursement (66,000)
Cash Available 29,000
Hence, the cash available over disbursement for the month would be $29,000.