Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
Answer:
bond's selling price is $6154
Explanation:
given data
face value = $5,000
interest = 8 % of face value
rate = 6.5 %
to find out
bond's selling price
solution
we find interest that is
interest = 8 % of face value
interest = 8 % × 5000
interest = 400
so we consider bond selling price is x
so
bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6154
so bond's selling price is $6154
Jello!!!l!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable