Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
Answer:
PLANNING
Explanation:
Planning is the management function and process of thinking about the activities required to achieve a desired goal.
It is the first and foremost activity to achieve desired organizational results.
It involves the creation and maintenance of a plan, such that if the plan is followed, organizations can achieve their goals
Planning is also a management process, concerned with goal definition for a company's future direction and determines the resources to achieve such goals. To achieve goals, managers may develop plans, such as a business plan, sales plan or a marketing plan
Answer:
The present value the expected costs of the new security and data management system is $-75,062.5
Explanation:
Kindly check attached picture for explanation
Answer:
PED = 0.67 inelastic demand
you should not lower the price of the book
Explanation:
the midpoint formula for calculating price elasticity of demand = {(Q2 - Q1) / [(Q2 + Q1) / 2]} / {(P2 - P1) / [(P2 + P1) / 2]}
PED = {(50 - 40) / [(50 + 40) / 2]} / {(25 - 35) / [(25 + 35) / 2]} = [10 / (90 / 2)] / [-10 / (60 / 2)] = (10 / 45) / (-10 / 30) = 0.222 / -0.333 = 0.67
the PED = 0.67 which means that the demand is inelastic
if you lower the price of the book, the increase in number of books sold will be proportionally lower than decrease in price, so you will lose money by doing that.