The fixed cost is $15000
<u>Explanation:</u>
Given:
Break even point = 3000 units
Each unit = $5 → (Price - variable cost = $5)
Fixed cost, x = ?
We know,
Break even point = fixed cost / (Price - Variable cost)
On substituting the values:

Thus, the fixed cost is $15000
Answer:
Equity of the business= $17,076.
Explanation:
Equity as used in business is used to refer to the difference between the worth of a business (its assets) and what the business owes (debts and liabilities).
In other words, total equity refers to the value which is left in the company after the total liabilities must have been subtracted from the total assets.
The formula to calculate total equity is given below:
Equity = Assets - Liabilities
Therefore to calculate the equity above, we have:
Equity = $64,342 - $47,266
Equity = $17,076.
Answer:
See below.
Explanation:
We can compute the profitability of this special order by accounting for the incremental costs,
Sales (9700 * 47.20) = $457,840
Incremental Variable costs = (18 + 7.30 + 4.50 + 6.90) = $36.7/unit
The incremental variable costs include the $6.9 for modifications and does not include 7.4 which is a part of non incremental fixed costs.
Profits from this special order are as follows,
Sales 457,840
Less:
Variable costs (36.7*9700) 355,990
Incremental Fixed costs 46,700
Profits from this special order 55,150
Since the order has positive contribution and as it yields profits, it should be accepted.
Hope that helps.
Answer:
Change in Nominal income = 5%
Change in real income = 2.9 %
Explanation:
<em>Real income </em><em>is the amount of basket of goods and services that can be actually purchased . It is the nominal income adjusted for inflation.</em>
<em>Real income = (CPi in base base year/ CPI current year) × Nominal income </em>
Real income for Sabrina
= (100/102) × 105,000
= 102,941.1765
<em>Change in real income</em> = (102,941.1765 -100,000)/100,000
= 2.9 %
<em>Change in Nominal income</em> = (105,000-100,000)/100,000
= 5%
Answer: 1. W: Is it worth doing?,2. R: Is it real, 3. R: Is it real, 4. W: Can we win?,5.W: Can we win?-
Explanation:The R-W-W Framework is used to screen new products. R-W-W stands for:
Is it Real?
Can we Win?
Is it Worth doing? By matching each description to nthe correct R-W-W category, i have that
1) The new product would cost $12.50 to manufacture, and similar products sell for $9.00----- W: Is it worth doing?
2)Research shows that 85% of high school students enjoyed playing the new game.-----R: Is it real
3)The results of the last market survey showed only 35% of consumers were interested in the new product-----.
R: Is it real?
4)A smaller ergonomic mouse was used by 57% of data entry clerks who participated in the survey.
----W: Can we win?-
5)To manufacture the new product, the company may need to hire 10 more assemblers.-----W: Can we win?