Answer:
D. 689. 42
Explanation:
The equation to calculate the total including the initial principal plus interest is
, where the following is true:
A= Total (principal plus interest)
P= Principal ($500)
R= Rate (5.5% in decimals = 0.055)
n= Compound (Annually -- 1 year)
t= Time in years (6 years)





Answer:
c) $288,000
Explanation:
The computation of the cost of goods manufactured is shown below:
Cost of goods manufactured = Opening balance of Work in process + Manufacturing cost - Ending balance of Work in process
where,
Opening balance of Work in process equal to
= $42,000 × 100 ÷ 40
= $70,000
So, the cost of goods manufactured is
= $70,000 + $260,000 - $42,000
= $288,000
Answer:
Aggregate demand shifts to the right.
Explanation:
Tax rebate means that the people have a tax benefit that increases their disposable income.
When there is additional income available for people to spend, there is an increased demand that shifts to the right the aggregate demand curve.
It is unconnected to the supply curve and inflation so the correct answer is option A.
Hope that helps.
Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.