Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
A. Come to more practices
C. Try to convince the coach to give them more money
D. Quit the team
Explanation:
A pretty cool thing Dwight and Guillermo would want to do first is to stay calm and approach their coal for a raise since they commit equal time to the task as others. This is one of the best way to negotiate for a due raise.
Dwight and Guillermo might also feel cheated and be angry about their low pay which may eventually force them to want to quit the team. Often times, this is situation of knowing your worth and duly sticking to the perks of it.
They might also approach this problem by coming to more practices to impress their coach. This can further augment their visibility in the team, an action which they might duly be rewarded for.
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.
Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $40 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
The Bolen Company forecasts that total overhead for the current year will be $8,000,000 and that total machine hours will be 200,000 hours. Year to date, the actual overhead is $10,000,000 and the actual machine hours are 80,000 hours.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 8,000,000/200,000= $40 per machine hour
Answer:
Globalization
Explanation:
Globalization can be regarded as process which involves integration as well as interaction of people across the globe as well as companies and governments across the world. Globalization has improved as result of advances in transportation as well as communication technology which makes the to come together.
It should be noted that Globalization explained how people, businesses, and countries around the world are more interdependent because of the changes in forces like transportation, media, technology, and global finance.