Answer:
Midwestern Mutual Bank's Balance Sheet
Equity:
Owners' Equity - $100
Liabilities:
Deposits $1,200
Debts $200
Total - $1,400
Equity and Liabilities = $1,500
Assets:
Reserves - $150
Loans $600
Securities $750
Total Assets - $1,500
a) If a new customer adds $100 to his account, this would increase the loans account with $100 and the deposits account with $100.
b) The leverage ratio is the measure of the bank's core capital to total assets.
Old leverage ratio = 100 / 1500 x 100% = 6.67%
The new leverage ratio is 100 / 1600 x 100% = 6.25%.
c) The intended goal of capital requirement is protect the interests of those who hold equity in the bank.
Explanation:
Banks are highly leveraged. This means that they usually maintain high leverage ratios. The liabilities are always much compared to the capital.
Leverage ratio is the ratio of a bank's core capital (shareholders equity) to its total assets.
This is why the Federal Reserve introduces capital requirements for banks. This tries to protect shareholders' equity that is usually written down when leverage ratios increase. This is because the capital portion of assets to which the debts are tied can be written down, but the debts cannot.
Answer:
behavioral approach to the study of leadership
Explanation:
In simple words, The behavioral approach is only concerned with what managers do and what they behave. The behavioral approach broadened the science of leadership to encompass the activities of leaders toward followers in diverse settings by moving the study of leadership to leader behaviors. Monitoring and analyzing a leader's movements and behaviors in response to a given circumstance is central to behavioral leadership theory.
Answer:
itll be 10
Explanation:
because on how itll show for the energy on demand
Answer:
(a) Import Quota
Explanation:
Option B is wrong because import duty is the tax, which is collected from imported products. It cannot restrict any items or protect the coconut-based products industry.
Option C is incorrect because import tariff allows charging imported products at higher prices to restrict import goods. In that case, the company does not increase the imported goods price.
Option D is incorrect because the company does not get a subsidy from the government.
Therefore, option A is the answer because import quota restricts companies from importing goods and services on a limited basis to protect the local manufacturers.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks