answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
8

Polly borrowed $285 for a new floor lamp. She will make 5 monthly payments of $62 to repay the loan. How much will she pay in

Business
1 answer:
Serjik [45]2 years ago
7 0
She will pay 25.00 I. Interest
You might be interested in
Kendra is concerned about the wavy red lines she sees under some words in
kondor19780726 [428]

Answer:

Explanation:

adding the name and version of her software program

5 0
2 years ago
Within her company, maria utilizes a management style that varies according to the individual and environmental situation, with
elixir [45]
Acoording to the information provided above, I'm definitely sure that M<span>aria’s management perspective is best described as </span>contemporary. Her strategy is called quality control.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Olly &amp; Sons is a construction company. The company started the year with $90,000 in the land account. During Year 2, Olly &a
Sindrei [870]

Answer:

$124,000

Explanation:

The computation of ending balance in the land account is shown below:-

ending balance in the land account = Beginning balance of Land account + Total balance of land - Cost of land sold

= $90,000 + ($25,000 + $28,000 + $31,000) - $50,000

= $90,000 + $174,000 - $50,000

= $124,000

Therefore for computing the ending balance in the land account we simply applied the above formula.

4 0
1 year ago
The Southern Corporation manufactures a single product and has the following cost structure: Variable costs per unit: Production
BartSMP [9]

Answer:

d. $1,600 less than under absorption costing.

Explanation:

The computation of the carrying value on the balance sheet of the ending inventory of finished goods under variable costing is shown below:

But before that first we have to determine the unit cost which is

Unit fixed manufacturing overhead

= $96,320 ÷  6,020

= $16

Now the difference is

= Unit fixed manufacturing overhead × Change in inventory in units

= $16 × (6,020 units - 5,920 units)

= $1,600 less than under absorption costing.

5 0
1 year ago
a carpet company paid $2496 for an imported rug. Their operating expenses are 35% of cost. if they sell the rug at a clearance p
yuradex [85]
I’m not sure but a calculator will help you. Actually you should look up websites that does your homework for u. It’s the best cheat sheet!
3 0
1 year ago
Other questions:
  • You are the manager of a retail store, and you have been tasked with finding the return rate on a certain brand of laptop comput
    5·2 answers
  • Maple Inc. collects 30% of its sales in the month of sale and the other 70% in the following month. The following shows budgeted
    9·1 answer
  • The process of continuously updating, improving, and detailing a project management plan, or parts of a project management plan,
    10·1 answer
  • Assume that the number of hosts connected to the Internet at year 2010 is five hundred million. If the number of hosts increases
    11·1 answer
  • 3. Nghiep gave his mother half of his weekly earnings, and then spent half of what was left on a new shirt. He then had $32. Wha
    8·1 answer
  • During its first year of operations, Eastern Data Links Corporation entered into the following transactions relating to sharehol
    13·1 answer
  • On July 1m 2017, Ling Co. pays $12,400 to Marsh Insurance Co., for a 2-year insurance contract. Both companies have fiscal years
    15·1 answer
  • Rosco Taxi Service uses the units-of-activity method in computing depreciation on its taxicabs. Each cab is expected to be drive
    7·1 answer
  • During the current month, Grey Company transferred 60,000 units of finished production out of the Mixing Department at a cost of
    5·1 answer
  • Graham recruited student volunteers to participate in his dissertation study. He set up several times for students to come to a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!