Answer and Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash $15,000
Accumulated depreciation ($45,000 - $13,500) $31,500
To gain on sale of an equipment ($15,000 - $13,500) $1,500
To Equipment $45,000
(Being the disposal of an equipment is recorded)
For recording this we debited the cash and accumulated depreciation as it increased the assets and accumulated depreciation and credited the gain and equipment as it increased the gain and decreased the assets
Answer:
730 items
Explanation:
The objective of the given information is to determine the number of hamburgers UAHH should order for the following conditions:
Average daily demand 600
Standard deviation of demand 100
Desired service probability 99%
Hamburger inventory 800
The formula for a given order quantity in a fixed period of time can be expressed as :

where;
= order quantity = ???
= daily demand average = 600
L = lead time in days = 1
T = time taken = 1
z = no of standard deviation = ???
= standard deviation of usage in lead time and time taken = ???
I = present inventory level = 800
=
× standard deviation of daily demand
= 
= 1.4142 * 100
= 141.42 items
From the Desired service probability 99% = 0.99; we can deduce the no of standard deviation by using the excel function (=NORMSINV (0.99))
z = 2.33
From 



q = 729.5086 items
q ≅ 730 items
Therefore; the number of hamburgers UAHH should order from the following given conditions = 730 items
Answer:
No she won't.
Explanation:
Vicki will not be able to present evidence as to the sales representative's statements concerning the warranty that "This writing is the full and final expression of the parties' agreement; anything said before signing or while signing is irrelevant." thereby excluding the car's warranty.
Hence, any evidence of the discussion of the warranty would most likely be excluded by the parol evidence rule.
The details are important for settling on the models and patterns (designs and styles) for Zara's goods for the Upcoming few seasons.
Option-a
<u>Explanation:
</u>
The collection of data is described as the approach of objective analytical observations utilizing standard established techniques compilation, calculation and evaluation. On the basis of data obtained, a scientist will test his hypothesis. In many other situations, the collection of data is the key phase for science, regardless of the area.
Based on the information required, the method of data analysis is unique for various subject areas of study. The main aim of the collection of data is to ensure that accurate information is gathered for statistical methods so that information-driven analytical decisions can be taken.
Answer:
There are at least 2 opportunity costs associated with of letting your colleague have another month:
- if you invested in the oil-well venture, you could have earned $5,100 x 36% = $1,836 in one year
- if you invested in the new IT stock, you could have earned $5,100 x 48% = $2,448 in one year
You could invest in one of these options, or divide your money and invest in both options, e.g. invest $2,000 in the oil company and $3,000 in the IT company. Each different investment proportion results in a different opportunity cost.
Explanation:
Opportunity costs are the benefits lost or extra costs associated to carrying out an investment or activity instead of another alternative. Sometimes you might have several opportunity costs for one investment, e.g. invest in the IT company which is risky, invest in corporate bonds which is less risky or invest in US securities which is a safe investment.