Answer:
$6,000
Explanation:
When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.
To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.
Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed
= $7200 - $1200
= $6000
This will be posted as
Debit Bad debt expense $6000
Credit Allowance for doubtful debt $6000
Answer:
$404,000
Explanation:
Production Unit = $135,000 + $18,000 - $14,000 = $139,000
Labor hours per unit = 30 mins = 0.5 hours
Total Labor Hours = $139,000 x 0.5 = 69,500 hours
Variable Overhead 69,500 x 5 = $347,500
Total Overhead Cost = $347, 500 + $56,500 = $404,000
Answer:
To partner with a well connected socialite and older couple to endorse in his brand.
Explanation:
As Randy owns the shoe company, he has the right to change and decide the marketing strategies and also the mixes for the brand. He decides to fully change the market targeted for his brand. He now starts to focus on the old and wealthy skilled craftsman who seeks only quality. Thus now he needs to advance and take forward his new marketing mix, and target his new market. So, one of the best way or strategy is that he can use to support of his marketing mix is to make and ask an older and well connected and known socialite couple, of his partner, to endorse and to promote his brand of his company in the market or even in the society. This will help him promote his new exclusive shoes collection and also he can target the old wealthy seekers easily.
Answer:
Geographic departmentalization
Explanation:
Departmentalization is a process of grouping activities, jobs and people in an organization into departments.
<u>When an organization has its clients located in different regions of a country, it is best to adopt the </u><u>geographic departmentalization</u><u>.</u>
This involves grouping the its activities based on geographic territory, so it can <u>maintain better control</u> and <u>provide products and services that specifically suit the needs of its clients in each region or territory.</u>
Those factors are:
<span>1. the ratio of purchased material and services costs as a percentage of total costs or income. Whcich will determine how much variable cost will incurred
2. the nature of the products or services acquired. Which determine the time table of the supply process
3. the extent to which supply and suppliers can provide competitive advantage. Which will determine the final pricing that come to the customers</span>