Answer:
Dr Cash for $461,795,
Cr Premium on Bonds Payable for $11,795
Cr Bonds Payable for $450,000
Explanation:
Journal entries
Dr Cash for $461,795,
Cr Premium on Bonds Payable for $11,795
Cr Bonds Payable for $450,000
(Issue price of $461,795 - par value of $450,000) =$11,795
Answer:
an uninformed sales rep.
Explanation:
The phrase 'I don't know 'is forbidden in the customer service language. It implies that the customer service agent lacks knowledge or basic training to perform his or her duties. The expression reflects poorly on the agent and the employer.
Customers expect service agents to know most, if not everything, about their organization's products and services. That's the reason they seek support from the service department
Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Answer:
$6.25 per ton of coal
Explanation:
the depletion base = purchase cost + restoration costs
- purchase cost = $20 million
- restoration costs = $6 million
depletion base = $26,000,000
depletion rate per ton of coal = (depletion base - salvage value) / estimated reserves = ($26,000,000 - $1,000,000) / 4,000,000 = $6.25 per ton of coal
The depletion rate follows the same concepts as depreciation of fixed assets, but instead of using a fixed asset, you are extracting materials and decreasing the value of the deposits.
Answer:
False
Explanation:
"Cash-to-cash Analysis and Management" by<em> Hutchinson, Farris and Anders</em> talks about the availability of the<em> financial data</em> and <em>computer technology</em> in assisting a business when it comes to determining its <u>cash-to-cash position </u><em><u>(C2C)</u></em><em>,</em> as well as the <em>benchmarks</em> needed for comparison.
Cash-to-cash analysis was difficult in the past, however, it is easier nowadays. The supply chain is even examined at a broader view than before. C2C efficiency is possible by utilizing the<em> readily available</em> financial date and computer technology. So, this makes the statement above as "false."
So, this explains the answer.