Answer:
Fixed cost= $50,000
Explanation:
The high low method is the process by which highest level of activity ND lowest level of activity are comapred along with total cost at each level. Fixed and variable cost can be calculated using equations.
Variable cost= (Highest activity cost- Lowest activity cost)/(Highest activity unit- Lowest activity unit)
Variable cost= (110,000-87,500)/ (4,000-2,500)
Variable cost= 22,500/ 1,500= $15 per unit
Fixed cost= High activity cost- (Variable cost* High activity units)
Fixed cost= 110,000- (15*4,000)
Fixed cost= 110,000- 60,000
Fixed cost= $50,000
Answer:
(B) A big sale on socks
For a movement along the demand curve the reason has to be a price factor as all other factors shift the supply curve to the right or left. In this case the a big sale on socks would mean that the price of the socks is decreasing, which will move the point on the demand curve further down on the curve as the demand curve is downward sloping, and a decrease in price would move the point of quantity traded further down to the curve.
Explanation:
Answer:
Appropriation ($) balance = – $8,661,000
Encumbrance balance = $52,000
Expenditure balance = $818,000
Unexpended Appropriation Balance = – $7,791,000
Explanation:
Note: See the attached excel file for the appropriations, expenditures, and encumbrances ledger for the police department for the month of July.
Also note: In the excel file, the last balance in column for the Unexpended Appropriation Balance is the balance obtained in the Transaction e row since the balance in the row is cumulative.
Answer:
$13.33
Explanation:
Test A
Charging rate $65
Variable cost ($25)
Contribution margin $40
Contribution margin per machine hour $40/3=$13.33
Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)