Answer:
4.96%
Explanation:
In order to determine the component after-tax cost of debt first we need to compute the before tax cost of debt by applying the RATE formula which is to be shown in the attachment below:
Given that,
Present value = $1,155
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 8.25% ÷ 2 = $41.25
NPER = 40 years × 2 = 80 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula
1. The pretax cost of debt is 3.54% × 2 = 7.08%
2. And, the after tax cost of debt would be
= Pretax cost of debt × ( 1 - tax rate)
= 7.08% × ( 1 - 0.30)
= 4.96%
Answer:
10%
Explanation:
Use future value formula
Future Value = Present Value ((1+r)^n)
26,600 = 20,000 ((1+r)^3
26,600/20,000 = (1+r)^3
1.33 = (1+r)^3
1.33^1/3 = 1+r
1.0997 = 1+r
1.0997 - 1 = r
r = 0.997 = 9.97% = 10% (rounded of to the nearest whole percentage)
Answer:
Inelastic
Explanation:
When the price elasticity of demand (PED) is lower than 1, the demand is said to be inelastic. This means that a 1% increase in the price of a good or service will result in a proportionally smaller reduction of the quantity demanded. The formula for calculating price elasticity of demand is:
PED = % of change in quantity / % of change in price
For example, if the price of gasoline increases by 5% but the quantity demanded for gasoline decreases only by 2%, the PED = 2% / 5% = 0.4, therefore the demand for gasoline is inelastic.
Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning