Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Answer:
Following are the solution to this question:
Explanation:
By IAS 1 — Annual Report presentation, 3 concepts were all first consideration, its second consistency as well as the third reporting framework related to investment based that can be define as follows:
- Full accrual basis: its IAS 1 allows an organization to compile all financial reports through an accounting standards basis, with exception of working capital details. Even more cash accounting is a method to record profit or expenditure account balances when they are made.
- All financial statements throughout the United States were repayment-based. Any cost will not be reported underneath the accrual system once it is accruing. It implies that recognition is irrelevant whenever a company pays cash to pay an expense.
- Thus the allocation of 2 million to the year that the Pleasant Corp. was created must be listed as just an expense. As well as the remaining payment amount must be listed as expenses once it is paid. Future interventions throughout the current FY should not be published.
- Also, notice the payment incoming to ensure that you will be prepared when due, but just don't join the way of supporting using the cash method. It simply reports an expense of what you are pay if you make a payment when you choose to use the cash method. Consequently, until the next date, you would not modify your reporting, which is also known as journal entries.
Lori has already decided she wants to sell beauty products and market them to small beauty salons. She now needs to decide how she wants to price her product so that the beauty salons will buy it. Option B. decide how to price her product is the next step that Lori should take. After she decided the price, she will have the what, where and how much and then she can move on to how she will advertise her product to the small beauty stores.
Answer:
The amount of bond issuance is $2,085,500
Explanation:
The computation of the amount of bond issuance is shown below:
= Raise capital + attorney cost - underwriter spread
= $2,000,000 + $150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - $64,500
= $2,085,500
Hence, the amount of bond issuance is $2,085,500
We simply applied the above formula so that the correct value could come
Answer:
c.Internal environment
Explanation:
internal environment refers to the culture, members, events and factors within an organization that has the ability to influence the decisions of the organization.
Organizational Culture is affected by the influence of the founder leader