Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
The appropriate solution is "$2.91". A further explanation is given below.
Explanation:
Seems that the given question is incomplete. Below is the attachment of the full problem.
According to the question,
Common dividend,
= 509.83
Shares outstanding,
= 175
Now,
The dividend per share will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
or,
= 
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
The utility maximization point for a consumer is as follows:

It is given that,
price of Pepsi(x) = $1 per can
price of a hamburger(y) = $2
Marginal utility from Pepsi = 4
Marginal utility from hamburgers = 6
Hence,

4 > 3
Therefore, it can be seen that the consumer's utility is not maximized at this point.
Law of diminishing marginal utility states that as the consumer consumes more and more quantity of goods then as a result the utility obtained from the consumption goes on diminishing.
So, there is a need to increase the quantity of Pepsi consumed and reducing the quantity of hamburgers consumed.
Answer and Explanation:
The classification is as follows
1. Since it is a salary for the repair technicians so it would be an expense that is incurred
2. The remodeling should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
3, Since there is an annual maintenance cost, so it would be an expense that is incurred
4. The improvement of the line of production should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
5. Addition of a sprinkler system should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset