answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
1 year ago
9

During the ________ phase of the product life cycle, the company incurs considerable costs for educating customers, building wid

espread dealer distribution, and encouraging demand.
Business
1 answer:
77julia77 [94]1 year ago
3 0

Answer:

Introductory phase

Explanation:

During the <u>Introductory phase</u> of the product life cycle, the company incurs considerable costs for educating customers, building widespread dealer distribution, and encouraging demand. In this phase, the company tries to build brand awareness and a market for the product. Pricing of the product during this time might be low as well.

You might be interested in
Smithson Company uses a job-order costing system and has two manufacturing departments— Molding and Fabrication. The company pro
vazorg [7]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

1)

<u>a) First, we need to calculate the total estimated overhead:</u>

Total overhead= 1,100,000 + (5*50,000)= 1,350,000

<u>Now, we can determine the overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 1,350,000/50,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $27 per machine hour

<u>b) </u>

Job D-75:

Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead

Total cost= 700,000 + 360,000 + 27*20,000

Total cost= $1,600,000

Job C-200:

Total cost= 550,000 + 400,000 + 27*30,000

Total cost= $1,760,000

c) Selling price= 150% of manufacturing costs

Job D-75= 1,600,000*1.5= $2,400,000

Job C-200= 1,760,000*1.5= $2,640,000

d) COGS= beginning finished inventory + cost of goods manufactured - ending finished inventory

COGS=  0 + (1,600,000 + 1,760,000) - 0

COGS= $3,360,000

<u>2) </u>

<u>a) </u>

Molding= (800,000/20,000) + 5= $45 per machine hour

Assembly= (300,000/30,000) + 5= $15 per machine hour

<u>b) </u>

Job D-75:

Total cost= 700,000 + 360,000 + 45*20,000

Total cost= $$1,960,000

Job C-200:

Total cost= 550,000 + 400,000 + 15*30,000

Total cost= $1,400,000

<u>c) </u>

Job D-75= 1,960,000*1.5= $2,940,000

Job C-200= 1,400,000*1.5= $2,100,000

<u>d)</u> COGS= 0 + (1,960,000 + 1,400,000) + 0

COGS= $3,360,000

4 0
2 years ago
Brand 123 has customers in many countries purchasing its bicycles, but its managers are unsure if the brand is truly a "global b
Inga [223]

Answer: d. 30%

Explanation:

Global brands are companies that have achieved international success such that they are recognised in many other countries apart from their own and have many customers in other countries as well.

However, simply being known abroad does not classify a company as a global brand. The company must be generating sufficient revenue from their operations outside as a proportion of their total revenue their home country with sufficient meaning at least 30% of their revenue.

6 0
1 year ago
What is a flexible​ budget? A. The difference between the master budget and the flexible budget B. The orginally planned budget
Anestetic [448]

Answer:

I do believe the answer is a please correct me if I'm worng

8 0
1 year ago
Assume a company had the following production costs: Direct labor $ 2 per unit Direct material $ 3 per unit Variable overhead $
Mamont248 [21]

Answer:

Total production cost $ 14 per unit  Under absorption costing True

The total product cost per unit when 4,000 units are produced would be $22.50  False

Explanation:

Direct labor $ 2 per unit

Direct material $ 3 per unit

Variable overhead $ 4 per unit

Total variable $ 9 per unit

Fixed overhead ($50,000/10,000 units) $ 5 per unit

Total production cost $ 14

Production Costs involve the fixed costs under absorption Costing. So the total Product cost under absorption costing is $ 14.

When 4,000 units are produced the production costs are as follows

Absorption Costing: 4,000 * 14= $ 56,000

Variable Costing : 4000 * 9= $ 36,000

So the second statement is false.

3 0
1 year ago
Gitano Products operates a job-order costing system and applies overhead cost to jobs on production (not on the basis of raw mat
WINSTONCH [101]

Answer: Please see answer below

Explanation:

a)Predetermined Overhead rate = Estimated manufacturing overhead/Estimated direct materials cost  x 100

                                     =124,600/89,000 = 1.4 x100 =140%

b) Amount of underapplied or overapplied overhead of the year

we first calculate amount of direct materials

Beginning Raw Materials = 27,000

Purchase Of Raw Materials=139,000

Total Raw Materials =166,000

Ending Raw Materials=$13,000

Direct Materials Used In Production = Total Raw Materials –Ending Raw Materials= 166,000-13,000= 153,000

Direct materials will now be used To Calculate Underapplied Or Overapplied Overhead

Indirect Labour=$127,000

Property Taxes= $8,880

Depreciation On EquipmenT= $18,000

Maintenance= $12,000

Insurance $11,300

Rent, building=$40,000

Total Manufacturing overhead incurred =$217,180

Manufacturing overhead applied or used=140%x 153,000=214,200

Underapplied overhead= 217,180-214,200= $2,980

c)Schedule of cost of Goods Manufactured  for the year

Beginning Raw Materials = $27,000

Purchase Of Raw Materials=$139,000

Total Raw Materials =$166,000

Ending Raw Materials=$13,000

Direct Raw Materials Used In Production = Total Raw Materials –Ending Raw Materials= 166,000-13,000= $153,000

Direct labor cost=$85,000

Manufacturing Overhead =140%X 153,000=$214,200

Total Manufacturing Costs=Direct Raw Materials+ Direct Labor cost+ Manufacturing Overhead

153,000+ 85,000+214,200=$452,200

Cost Of Goods Manufactured= Total Manufacturing Cost+ Work In Progress Beginng  --Work In Progress End = $452,200+$46,000-$36,000=  $462,200

d)Unadjusted cost of goods sold

Finished Goods at Begining  Balance $71,000  

Cost Of Goods Manufactured  =$462,200

Cost of goods for sale=Finished Goods at Begining  Balance + Cost Of Goods Manufactured = $533,200

Unadjusted cost of goods sold = cost of goods sold---ending balance of finished goods=$533,200- $56,000=$477,200

e) Assume that the $36,000 ending balance in Work in Process includes $8,000 of direct materials,  find the manufacting overhead and direct labour.

i)Manufacturing overhead applied on the assumed direct materials=  Direct materials cost x Predetermined overhead rate

= 8,000x 140% = $11,200

ii)Direct labour cost  incurred on the assumed work in progress inventory balance=   Total work in progress--Direct Materials-Manufacturing overhead

                =$36,000-$8,000-$11,200  =$16,800

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following investment choices is least risky?. . A.Flipping. B.Renting. C.CDs. D.Bonds. .
    8·2 answers
  • A recent income statement of McClennon Corporation reported the following data:
    14·1 answer
  • Bill is a yacht broker in the southeastern United States. For years he has had difficulty selling large yachts locally because t
    8·1 answer
  • (Ignore income taxes in this problem.) Beaver Corporation is investigating the purchase of a new threading machine that costs $1
    10·2 answers
  • On January 2, 2018, Hernandez, Inc. signed a 10-year noncancelable lease for a heavy duty drill press. The lease stipulated annu
    14·1 answer
  • Performance appraisals generally fulfill two functions. The first is to identify individual strengths and weaknesses and to deve
    12·1 answer
  • The allocation of the cost of a tangible fixed asset is referred to as_____, whereas the allocation of the cost of an intangible
    8·1 answer
  • You have decided to undertake a project and have defined the main research question as "what are the opinions of consumers to a
    13·1 answer
  • Demmert Manufacturing incurred the following expenditures during the current fiscal year: annual maintenance on its equipment, $
    7·1 answer
  • Based on its growth prospects, a private investor values a local bakery at $750,000. She believes that cost savings having a pre
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!