Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
Hey! How are you? My name is Maria, 19 years old. Yesterday broke up with a guy, looking for casual sex.
Write me here and I will give you my phone number - *pofsex.com*
My nickname - Lovely
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
Answer:
4 years
Yes
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project to be recovered from the cumulative cash flow.
Cash inflow for the period = Net income + Net cash deductions (depreciation expenses)
$60,800 + $19,200 = $80,000
Payback period = amount invested / cash inflow
$320,000 / $80,000 = 4 years
If the payback period is five years or less, the project would be accepted because the amount invested would be recovered in 4 years. Therefore, the company would purchase the new games.
I hope my answer helps you