Answer:
11.78%
Explanation:
Weighted average cost of capital WACC determines firms cost of capital. It includes all sources of finance which are included in firms capital structure. The WACC is calculated with given formula:
WACC = E/V Re + D/V * Rd (1 - T)
Re = cost of equity
V = Firms Market value of Debt and Equity
Rd = Cost of debt
E = market value of equity
D = market value of debt
T = Marginal Tax rate
WACC = 14.7 * 1 / 1.45 + 8.1 * 0.45 / 1.45 (1 - .34)
WACC = .1013 + 0.0165
WACC = 11.78%
According to the enotes, if a company does not have a current supplier for a part, they must issue a Request for quotation (RFQ) so their potential supplier can provide a detailed quote that might include more than just a per unit price, it may also include delivery date, and payment terms. This quote invites suppliers into a bidding process to bid on specific products or services. However, it is only the first step in a negotiation with a supplier.
Answer:
$1,042.04
Explanation:
to calculate the present value using a continuously compounded interest rate, we can use the following 2 formulas:
1) present value = cash flow / eⁿˣ
- e = 2.71828
- x = 5% / 2 = 2.5%
- n = 10
- cash flow = $1,030
present value = $1,030 / 2.71828¹⁰ˣ⁰°⁰²⁵ = $1,030 / 1.284 = $802.16
2) present value of an annuity = payment [(1 - e⁻ⁿˣ) / (eˣ - 1)]
- payment = $30
- x = 2.5%
- n = 9
- e = 2.71828
present value = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30(0.2015 / 0.0252) = $239.88
present value of the stream of cash flows = $802.16 + $239.88 = $1,042.04
Answer: External horizontal diversification
Explanation:
External horizontal diversification is when new products or services are added to a company because they may appeal to the customers. This is a strategy that is used to increase the dependence of firm on certain segments of the market.
This was used when Fisher met with Bill Gates, CEO - Microsoft, to form alliances to develop new photo software that helped customers manipulate images.
Answer:
Comparative advantage.
Explanation:
Comparative advantage is the ability to produce good and services at a lower opportunity cost compared to others , leading to lower selling price and competitive advantage over others .
Specialization is about concentrating on producing a few products in order to
build brands , expertise and gain maximum productivity leading to a reduction in selling price and a comparative advantage.