Answer:
b. 1 and 3.
Explanation:
The investors are of two types either they are risk averse or risk seekers. Risk averse are those who are not willing to take risks for their investments. They accept lower returns but they are not ready to take more risks than their appetite. Risk seekers are those who demand more risk for more returns. The risks level is so high that even their whole investments can go away but they take this risk to achieve high extra ordinary returns.
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
The overview of the given statement is described in the explanation segment below.
Explanation:
<u>Monopoly Market:
</u>
-
The demand curve or market price towards the firm was indeed sloping downhill. MR is also below P and AR.
- Therefore, when earnings are maximized, whereby MR = MC has been used. Price is therefore above MR (Marginal Revenue).
<u>Perfectly Competitive Market:
</u>
- The price shall be calculated whenever market forces are equivalent.
- The firm seems to be the fixed price and therefore the individual company market price becomes horizontal.
Thus,
⇒ 
Hence,
⇒ 
Answer:
Increases the number of surprises faced by the market concerning the company's stock.
Answer:
The pro side of not listing the 10% would be that until the price reduction becomes official it could be considered just a rumor. The unethical argument for keeping the knowledge that will drop 10% is that the production manager kept from his boss the knowledge that a possible impending reduction could save the company money.