Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
Answer:
A) -0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in the number of Commuters
Explanation:
Given data:
current fare (P0) = $4
hiked fare (P1) = $6
change in fare = $2
number of rides before increase ( Q0 ) = 10000
number of rides after increase ( Q1 ) = 8000
change in rides = 2000
A) The estimated elasticity of demand for MRT rides using the midpoint /ARC method
Mid point method = [ ( Q1 - Q0 ) / ( Q1 + Q0 ) ] / [ (P1 - P0 ) / (P1 + P0 ) ]
= [ - 2000 / 18000 ] / [ 2 / 10 ]
= - 1000 / 1800 = - 5 / 9 ( estimated elasticity )
= - 0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in Commuters
Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer: HR analytics
Explanation: It refers to a data driven approach used by organizations with the objective of managing individuals working in it. It is used by the organisations to analyze the problems of the employees and detect critical problems so that their solution could be obtained.
It is usually used by the HR department for the purpose of keeping the environment within the workplace positive and effective.
Hence from the above we can conclude that HR team could use HR analytics.