I think the labor market is the nominal market in which workers find paying work, employers find willing workers, and wage rates are determined.
Answer:
Dr. Office Supplies Expense $900
Cr. Office supplies $900
Explanation:
At the end of the period office supplies account requires an adjusting entry of the office supplies used during the period. It can be calculated as follow
Ending balance of Office supplies = Beginning balance of Office supplies + Purchases during the period - office supplies expense during the period
$1,200 = $1,100 + $1,000 - office supplies expense during the period
$1,200 = $2,100 - office supplies expense during the period
Office supplies expense during the period = $2,100 - $1,200
Office supplies expense during the period = $900
Journal Entry will be debited to office supplies expense account and credit to office supplies inventory account, which will increase the expenses and decrease the inventory.
The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000
Answer: <em>Option (c) is correct.</em>
<em>Promoting the use of group-think can further make a group's decision-making more efficient and effective. Group-think is a cognitive or intellectual phenomenon that arises within a group of individual where they aspire for harmony or consonance in the group which earlier would've resulted in an preposterous or dysfunctional outcome. </em>
<em></em>
Answer:
Book value of equity is $2300
Explanation:
given data
net fix assets of book value= $2500
Market value = $3000
Net working capital = $700
Current accounts liquidated =$1500
long-term debt = $900
to find out
What is the book value of equity
solution
we know that share holder equity is assets minus liability
so here
Book value of equity is = Book value of assets - Book value of liabilities ...........1
so
book value of assets = net working capital + net fixed assets of book value
book value of assets = 700 + 2500
book value of assets = $3200
and
Book value of liabilities = long-term debt = $900
so from equation 1
Book value of equity is = 3200 - 900
Book value of equity is $2300