Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
china
Explanation:
if your traveling to china on business do not discuss business during meals .
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49