Answer:
Total incremental net income = $28,000
Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit
Explanation:
a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income
Total production $140,000
Less:
Incremental cost
Direct material $68,000
($1.70 × 40,000 gallons)
Direct labor $24,000
($0.60 × 40,000 gallons)
Variable manufacturing
overhead $20,000
($0.50 × 40,000 gallons)
Total incremental cost ($112,000)
Total incremental net income $28,000
b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity
= $28,000 ÷ 40,000 gallons
= $0.70 per unit
Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.
The document that is being used by a seller in which the
contents and description of the property is placed for the buyer to see is in
the transfer disclosure statement. The transfer disclosure statement will
provide the description of the property and if there are any damages in the property
of additional fixtures or cost made. It could provide contents such as things
having to be furnished or not.
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
Answer:
journal entry are given below
Explanation:
given data
amount of interest = $150
solution
we know that as June 30 the interest earn company bank reconciliation is
$150
Therefore, it should be a cash debit and interest income should be deposited in the account as
journal entry are as June 30
Cash A/c $150 Dr.
To Interest revenue $150
record the interest revenue earned