Answer:
Beneficiary recognized gain is $510000.
Explanation:
The amount paid by the decedent for the stock = $280000
The market value of the stock at the time of death = $500000
The selling price or the amount received by the beneficiary by the sell of stock = $510000
Since the recognized gain is calculated by subtracting the amount paid by the person to buy the stock from the amount that he receives from the sale of stock. But in this case, the beneficiary pays zero for the stock but gets all the money after selling.
Beneficiary recognized gain = amount received from the sell – the amount paid by the beneficiary.
= $510000 – 0
= $510000
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
The nature of the program that the organization's managers are likely to follow is INNOVATIVE. The organization's manager wanted to improve the products and set a goal to reach so that the employee will do their best to reach the goal that they didn't exist five years ago.
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.
The future worth of the periodic payment, in this case, annual, can be calculated through the equation,
FV = P x ((1 + r)^n - 1)/ r))
where FV is the future value, P is the periodic payment, r is the interest rate, and n is the number of years. Substituting the known values,
2,000,000 = P x ((1 + 0.06)^30 - 1)/ 0.06))
The value of P from the equation is $25,297.82
Hence, the answer to this item is the fourth choice.