answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
2 years ago
7

The following information has been obtained from the Massena Corporation: 100,000 shares of common stock were outstanding on Jan

uary 1, 2018. 30,000 shares of common stock were issued on March 1, 2018. A 2-for-1 stock split was declared on April 1, 2018. The 2-for-1 stock split was distributed on May 1, 2018. 10,000 shares of common stock were purchased on October 1, 2018. What is the weighted average number of shares to be used in the calculation of basic earnings per share for 2018?
Business
1 answer:
aivan3 [116]2 years ago
3 0

Answer:

247,500

Explanation:

The calculation showing the weighted average number of shares to be used in the calculation of the of the basic earning per share for 2018 is shown below:

= [(100,000 * \frac{12}{12}) + (30,000 * \frac{10}{12})] * 2 Stock splits - 10,000 * \frac{3}{12}

= 250,000 - 2,500\\= 247,500

You might be interested in
Galla Inc. needs to determine a price for a new product. Galla desires a 25% markup on the total cost of the product. Galla expe
attashe74 [19]

Answer:

Galla should charge $47

Explanation:

Data provided in the question:

Desired markup = 25% of the total cost

Units to be sold = 5,000

Variable product cost per unit = $15

Variable administrative cost per unit = 10

Total fixed overhead = $45,000

Total fixed administrative = $18,000

Now,

Total variable cost

= Variable product cost per unit × Number of units to be sold

= $15 × 5,000

= $75,000

Total variable administrative cost

= Variable administrative cost per unit × Number of units to be sold

= $10 × 5,000

= $50,000

Therefore,

Total cost

= Total variable cost  + Total variable administrative cost + Total fixed overhead + Total fixed administrative

= $75,000 + $50,000 + $45,000 + $18,000

= $188,000

Thus,

Price per unit = Total cost ÷ Number of units to be sold

= $188,000 ÷ 5,000

= $37.6

Price after markup = Price per unit + 25% of price per unit

= $37.6 + ( 0.25 × $37.6 )

= $37.6 + $9.4

= $47

Hence,

Galla should charge $47

4 0
2 years ago
Sanchez Corporation Selected Financial Information 12/31/18 12/31/17 Cash$20,000 $25,000 Accounts receivable (net) 100,000 110,0
guajiro [1.7K]

Answer:

The current ration for 2018 will be "1.55".

Explanation:

The given values are:

The total current assets of 2018 is:

= $310,000

The total current liabilities of 2018 is:

= $200,000

Now,

The current ratio of 2018 will be:

= \frac{The total \ current \ assets \ of \ 2018}{The \ total \ current \ liabilities \ of \ 2018}

On substituting the estimated values in the above formula, we get

= \frac{310,000}{200,000}

= 1.55

8 0
2 years ago
An electronics firm is considering how best to supply the world market for microprocessors used in consumer and industrial elect
nadezda [96]

Answer:

Explanation:

The total value of the world market for this product, over the next 10 yes is minimum of 10 billion dollars.

In a year, this will be 1 billion dollars

To start the manufacturing, a plant worth 500 million dollars has to be erected. This is half of a billion, meaning that the company will make total revenue of 1 billion and have total cost of at least half a billion, in a year.

So the company's yearly profit will be equal to the amount used to erect a manufacturing plant

But hey, the company will pay workers and its workers are highly skilled (will deserve a high pay for their skills) so the company won't even make up to the above calculated profit in a year!

Now, owing to this situation - the situation whereby the expected revenue for the product is not so much above the cost of production - we prescribe CONCENTRATED or CENTRALIZED MANUFACTURING.

This is a case where just a single plant or manufacturing facility will be used to produce the microprocessors. Since the company is virtually just starting out, starting with one plant will be better for them. The customization of their product will be efficient here, as opposed to Decentralized manufacturing (where they'll use a number of plants).

Also, centralized/concentrated manufacturing reduces production cost per unit of the good.

The cost of production is also relatively lower and there is almost no leakage in the utility of resources at the plant because that is the only plant the company has. There'll b maximum utility of facilities and resources.

(B) What kind of locations should the firm favour for its plants??

Here, we consider the fact that the prevailing tariffs in this industry are currently low.

This means that we can focus on other things like:

Nearness of the plant to source of raw materials

Nearness to the required kind of labour (highly skilled labour)

Proximity to consumers (those who purchase the product)

Of these and more factors, I prescribe nearness to highly skilled labour. If raw materials also happen to be in the same region as the required workforce, that is a plus to the company.

The company will hence be better of with a Concentrated manufacturing strategy and a location that favours lower cost of factors of production (land, labour, capital, entrepreneurship)

6 0
2 years ago
Rizzo Manufacturing produces two types of cameras: 35mm and digital. The cameras are produced using one continuous process. Four
tiny-mole [99]

Answer:

Total overhead assigned to each the 35mm camera $ 66,000

An Activity Rate for receiving   $8 per receiving order

Receiving costs for 35mm camera  $1600

An Activity Rate for packing $ 10 per packing order

Explanation:

Product Machine Hours Setups Receiving Orders Packing Orders

35mm         10,000             100           200                  400

Digital            10,000          250          800                  2000

Cost            $60,000        $40,000    $8,000           $24,000

Total Overhead Costs= $ 60,000 + $ 40,000 + $ 8000+ $ 24,000= $132,000

Total overhead assigned to each the 35mm camera=( Total Costs/Total Machine Hours) * 35mm camera machine hours

Total overhead assigned to each the 35mm camera= ($ 132,000/ 20,000)10,000= $ 66,000

An Activity Rate for receiving based on receiving orders= 8000/1000=  $8 per receiving order

Receiving costs for 35mm camera= 8 * 200= $1600

An Activity Rate for packing based on packing orders = 24000/ 2400= $ 10 per packing order

5 0
2 years ago
Waunakee Metals expects sales for the year to be 100,000 units, with quarterly sales of 20%, 25%, 30%, and 25%, respectively. Th
Oliga [24]

Answer:

$394,500

Explanation:

expected quarterly sales of:

  • first quarter 20,000 units
  • second quarter 25,000 units
  • third quarter 30,000 units
  • fourth quarter 25,000 units

sales price $40 per unit

ending inventory of finished units = 20% of next quarter's sales volume

each unit requires 3 kgs of direct materials that cost $5 each kg

production needs for quarter 2 = quarter sales + ending inventory of finished units - beginning inventory of finished units = 25,000 units + (30,000 units x 20%) - (25,000 units x 20%) = 25,000 + 6,000 - 5,000 = 26,000 units

production needs for quarter 3 = 30,000 units + (25,000 units x 20%) - (30,000 units x 20%) = 30,000 + 5,000 - 6,000 = 29,000 units

         <u>Materials Budget for Quarter 2</u>

Units to be produced                          26,000

<u>Direct materials per unit                                3</u>

Total direct materials needed

for production                                      78,000

Ending direct materials                         8,700

(29,000 x 3 x 10%)

- Beginning direct materials                (7,800)

<u>(26,000 x 3 x 10%)                                           </u>

direct materials purchases                  78,900

<u>cost per kg                                                   $5</u>

cost of direct materials purchases   $394,500

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Flora, who owns and operates Garden Fresh Organic Farms, agrees to sell Harvesters Grocery a minimum quantity of fresh fruits an
    14·1 answer
  • Kalyan Singhal Corp. makes three products, and it has three machines available as resources as given in the following LP problem
    5·1 answer
  • A company developed the following per unit materials standards for its product: 3 pounds of direct materials at $5 per pound. If
    5·1 answer
  • Free life, New Hampshire has a labor force of 80,500 persons and employment of 75,000. The unemployment rate for the city is: Gr
    15·1 answer
  • National Business Machines manufactures two models of fax machines: A and B. Each model A costs $100 to make, and each model B c
    9·1 answer
  • The Golden Group is a group of luxury hotels that caters exclusively to high-end customers who form a small part of the market a
    5·2 answers
  • People spend a considerable part of their working day _________ with others. One of the findings of the early work activity stud
    11·1 answer
  • _____ allows industries, organizations, and companies to approach business decisions from different perspectives. Arbitration Er
    13·1 answer
  • Aaron has designed innovative accessories for hard-core bicycling enthusiasts.He knows where and how he will make them,and he ne
    8·1 answer
  • Chester has negotiated a new labor contract for the next round that will affect the cost for their product Cat. Labor costs will
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!