Answer:
Debit to bad debts expense in the amount of $5,000
Explanation:
The computation of the bad debt expense is shown below:
= Credit sales × estimated percentage given
= $500,000 × 1%
= $5,000
The journal entries are also shown below; for better understanding
Bad debt expense A/c Dr $5,000
To Allowance for doubtful debts $5,000
(Being bad debt expense is recorded)
The other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
Answer:
The Answer is given below
Explanation:
a. Common Stock $600,000
b. Paid in capital in excess of par value $180,000
c. Retained Earnings= ($200,000-($600,000*15%))=$110,000
d. Total Stockholders' Equity= $180,000+$600,000+$110,000=$890,000
Please note that dividend is paid on par value which is $10*15%=1.5 per share.
Total shares*dividend per share=total dividend paid
1.5*($600,000/10)=$90,000
or $600,000*15%=$90,000
Therefore dividend of $90,000 is deducted from retained earnings