Answer:
(a) p = $ per lb
p = $2.12 per lb
(b) q = lb (c)
q = $23320
Explanation:
p=750000/q^1.5=>
p'=-1125000q^(-2.5)<0 always
=>p is decreasing with the
increasing of q. So q should take
the allowable least value=5000.
=>
(a) the charge= 750000/(5000)^1.5= $2.12/lb
(b)The max. revenue=
q = lb (c) = 2.12(5000)= $23320
Answer:
receive less funding if they represent the riskiest operations of the firm
Explanation:
In simple words, the cost of capital is represented as weighted average and its represents the level or return expected by the investors and represents the level of risk of the firm on average. Therefore, managers tends to lift up or down this return depending upon the risk of the potential project to be taken.
Thus, if the average return will be applied for all projects then high risk projects will get less funding and low risk project will get excess funding.
Answer: concept test
Explanation:
Based on the information given, we can infer that National Family Opinion (NFO) is conducting a concept test.
Concept testing is the process whereby surveys are used in the evaluation of the acceptance of a new product by the consumers before the product is introduced to the market.
Since the consumers are given a survey which contains different multiple-choice questions about their attitudes toward the new product,
Therefore, the correct option is B.
I am definitely sure that correct statement should be completed like this: High levels of brand <span>resonance</span>, or the extent to which consumers feel they are "in sync" with the fox news brand, and engagement in fox news programs often leads to greater recall of the ads fox news runs. Brand resonances is the relationship between consumer and the product. It shows how the consumer can relate to it.
Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )