Answer:
70000
Explanation:
Investment = 500000 .00
expected ROI = 14%
ROI = (Operating income / investment ) x 100
operating income = ( ROI x investment )/ 100
= 14 x 500000/100
= 70000 . Ans
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
Answer:
a. $21,800
Explanation:
The discoun of issuance of the bond is amortized over the period until maturity. Total Interest expesne on a discounted bond is the sum of the coupon payment and the amortization of the discount amount.
Coupon payment = $200,000 x 10% = $20,000 per year
Discount on the bond = $200,000 - $191,000 = $9,000
Discount amotized per year = $9,000 / 5 = $1,800
Total Interest Expense = Coupon Payment + Amortization of Discount
Total Interest Expense = 20,000 + 1800 = $21,800
Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.
Answer:
The correct answer is option C and D.
Explanation:
A perfectly competitive firm has a large number of buyers and sellers. These sellers produce homogenous products. There is no restriction on entry and exit in the market. The firms are price takers.
The market for electricity is not a competitive market because there are few sellers in the market and there is difficulty in entry and exit because of the high cost involved.