1. 30000 x 5% = 1500.
2. 30000 - 1500 (because it has depreciated) = 28500.
So, the Accumulated depreciation account after the first year would be $28,500 (D).
I hope it helped you!
Answer:
Reduction in Tax Needed = $ 13.33
Explanation:
Tax Multiplier shows magnitude of change (decrease) in income due to tax change (rise) .
Tax Multiplier = ΔY / ΔT = - MPC / (1- MPC)
Given : Change in Income needed [ΔY] = 40
MPC = 0.75
Putting in formula ;
40 / ΔT = - 0.75 / (1- 0.75)
40 / ΔT = - 0.75 / 0.25
40 / ΔT = - 3
ΔT = - 40/ 3
ΔT = - 13.33
Answer:
What unit values should Herman use for each of its products when applying the lower of cost or net realizable value (LCNRV) rule to ending inventory?
- Product 1: $26 (cost)
- Product 2: $86 (NRV)
- Product 3: $56 (cost)
Explanation:
Product 1 Product 2 Product 3
Cost $26 $96 $56
Selling price $58 $138 $88
Costs to sell $6 $52 $16
net realizable value $52 $86 $72
which is lower? $26 (cost) $86 (NRV) $56 (cost)
the net realizable value = selling price minus any costs associated to the sales process
Answer:
Explanation:
As we know that time interest earned ratio = Income before interest and taxes / interest expense.
Sales = 546000
less: cost of goods sold = (<u>244410</u>)
Gross profit 301590
Less: <u>expenses</u>
Depreciation expense =( <u>61900 </u>)
Profit before interest and taxes 239690
Less: tax
(239690 * 23%) = (<u>55128</u>)
Profit 184562
Profit - Retained earning Addition = Interest
184562 - 74300 = 110262.
Interest earned ratio = 239690 / 110262 = 2.17 times
Answer:
The R.C.Willey furniture store has a sale for Memorial day weekend that if you purchase products that come over $499 a 60" TV can be purchased for only $300. This sales practice is known as<u> bundling.</u>
Explanation:
Here, the firm is selling two goods at a lower price, if the consumer has also brought a product, that is price tying, for it to be bundling, the firm would have made it mandatory to buy both the goods at a certain price.