A fragmented audience is more diverse than an audience of only one type. Some people may enjoy the content more than others, which provides more opportunity and challenges for marketers.
CPI is the Consumer Price Index.
CPI is one of the most used statistics.
In 1960 : CPI 29.3 --------------100 %
In 2017 : CPI 255 --------------- x %
-----------------------------------------------------
29.3 : 255 = 100 : x
29.3 x = 25,500
x = 25,500 : 29.3
x = 870.3 %
For $1 million in 1960 there is $8.703 million in 2017.
Answer: The movie star earned $8.703 million in 2017.
Answer:
Henry works at a newspaper agency. Here, he works with the editor to put fresh stories in the newspaper every day. This is necessary because, as each day passes, that day’s newspaper becomes old and redundant. Which quality of the newspaper is depicted here? The quality of the newspaper is highly depicted here.
Explanation:
There was nothing incorrect but i felt that being would be better if it was replaced with is
Answer:
$90,000 and $86,000
Explanation:
In year 1, Lawrence Corp. purchased equipment for $100,000. Lawrence uses straight-line depreciation over a 10-year useful life with no residual value for financial reporting purposes.
In year 1, tax depreciation was $14,000. At the end of year 1, the carrying value for accounting purposes is $90,000, and the tax basis is $86,000.
Carrying value = Cost - Depreciation to date = 100,000 - (100.000 cost / 10 years) = $90,000
While tax basis = Cost - Tax depreciation = $100,000 - $14,000 = $86,000
Answer:
The impact of spending $50,000 on the research and development for a new drug to to cure liver damage will increase the expenses of the Morgan Pharmaceutical in the years financial statements.
Explanation:
Morgan pharmaceutical is pending $50,000 on he research and development of new drug which can cure the liver damage, from this spending company is expecting that after they have successfully created new drug it will lead to the increase in sales , which will ultimately lead to increase in profits , which then would totally recover the initial cost incurred on research and development but until then these expenses would be shown in the current years financial statement as expenses, and thus would increase the total expenses of the company.