I believe the correct answer from the choices listed above is option D, all of the above. All of the modifications listed above for the <span>assets and liabilities would result to a positive net worth. Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Explanation:
given data
dividend (D₀) = $1.92 per share
constant rate (g) = 4.00% per year
required return (rs ) = 10.00%
to find out
intrinsic value of SCI’s shares
solution
we know that intrinsic value is here express as
intrinsic value = current dividend × ( 1+ growth rate ) ÷ ( required rate - growth rate ) .............................1
put here value we get
intrinsic value = 
intrinsic value = 33.28
so intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Sammy's quarter-pound burger is positioned by: price-quality
<u>Explanation:</u>
The price-quality way of positioning practices the similarity within price and quality before-mentioned that it optimally values a commodity according to the feature of the commodity to retain the commodity hovering in the customer's perception. Pricing does not necessitate to be huge for more leading positioning.
Marketers frequently do price/ quality properties to locate their trademarks. Although the price is an essential factor, the commodity quality must be tantamount to, or indeed more reliable than, fighting trademarks for the positioning strategy to be active.
Answer:
$2,300
Explanation:
Assuming that the requirements for qualified plan awards are otherwise satisfied, each award by itself would be excluded from income.
The excludable amount or deduction is $1,600 out of total amount of awards.
Total amount of awards = Design + Graphic + Employee of the year
= $1,340 + $1,775 + $785
= $3,900
Taxable awards = Total amount of awards – Excludable amount
= $3,900 – $1,600
= $2,300
However, because the $3,900 total value of the awards is more than $1,600, Keren must include $2,300 in his taxable income.
Answer:
<em>1) Monthly payments:</em>
<em> </em>
<em />
<em />
<em>2) Balance in ten years:</em>
<em> </em>
<em />
<u><em /></u>
Explanation:
<u><em></em></u>
<u><em>1. What are the monthly payments?</em></u>
The formula to compute the monthly payment of a loan is:

Where:
- Payment is the monthly payment
- r is the monthly interes rate: 8% / 12 = 0.08/12
- n is the number of months: 12 × 30 = 360
- Loan = $190,000
Substitute and compute:


<u><em>2. What would the loan balance be in ten years?</em></u>
<u><em></em></u>
There is a formula to calculate the balance in any number of years:
![Balance=Loan(1+r)^n-Payment\times \bigg[\dfrac{(1+r)^n-1}{r}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3DLoan%281%2Br%29%5En-Payment%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%5Cbigg%5D)
Substitute with n = 10 × 12 and compute:
![Balance=\$190,000(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-\$1,394.15\times \bigg[\dfrac{(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-1}{(0.08/12)}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3D%5C%24190%2C000%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-%5C%241%2C394.15%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-1%7D%7B%280.08%2F12%29%7D%5Cbigg%5D)
