Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Explanation:
Operating activities: It involves those transactions that affect the after-net income working capital. It would subtract the rise in current assets and a decrease in current liabilities while add a decrease in current assets and an increase in current liabilities.
It would modify those changes in working capital. For addition, the depreciation costs are added to the net income and the loss on the sale of assets is applied, while the gain on the sale of assets is excluded
So, the following options are used-
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
Option A is correct one.
Competing
Explanation:
When one person seeks to satisfy his or her own interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, that person is using the conflict-handling intention of <u>Competing.</u>
When one person seeks to satisfy his or her interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, he is competing. The competition involves authoritative and assertive behaviours.