Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
The answer is (b) Greater,Rise ,toward
Explanation:
Refer to Exhibit 3-17. At a price of $16, the quantity demanded of good X is <u>Greater </u>than the quantity supplied of good X, and economists would use this information to predict that the price of good X would soon <u>Rise</u> .This would push the price <u>Toward</u> the equilibrium price
The law of Demand states that the price and the supply of the product are inversely related (i.e . ceteris Paribus).
Also an increase in the number of buyers of a particular product leads to a shift in the demand curve towards the right side
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
The answer is B.
Explanation:
Gross profit is the difference between a company's net sales or total revenue and cost of sales or cost of goods sales.
Sales revenue is $433,000
Cost of Goods Sold is $240,000
Remember that Gross profit is Sales revenue - cost of goods sold.
Sales revenue----------------------------$433,000
Minus: Cost of Goods Sold----------$240,000
Gross profit--------------------------------<u>$193,000</u>
Answer:
Total cost= $3,595
Explanation:
Giving the following information:
Estimated fixed overehad= $155,000
Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour
Estimated machine-hours= 50,000
Job A881:
Total machine-hours 100
Direct materials $645
Direct labor cost $2,300
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4
Estimated manufacturing overhead rate= $6.5
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)
Total cost= $3,595