Answer:
3.3%
Explanation:
The yearly rate of return is calculated by taking the amount of money gained or lost at the end of the year and dividing it by the initial investment at the beginning of the year.
DATA
Future value = $25,000
Present value = $18,000
Time = 10 years
Formula:
Annual return = 
Annual return = 
Annal return = 3.3%
Answer:
The variable expense is 36% of monthly expense i.e $2,016.
Explanation:
Data provided in the question:
Monthly income of Mr. Jones = $5,600
Fixed expenses = $2,912
Net income = 12% of monthly income = 0.12 × $5,600 = $672
Now,
Variable expense = Monthly income - Fixed expenses - Net income
= $5,600 - $2,912 - $672
= $2,016
Percent of variable expense = 
Hence, the variable expense is 36% of monthly expense i.e $2,016.
Answer:
$13,070
Explanation:
The Cost of inventory according to IAS 2 include all cost of purchase, cost of conversion and other cost incurred in bringing the inventory to their present location and condition.
<u>Calculation of Inventory Cost</u>
Cost of Purchase $12,000
Transportation-in $100
Shipping insurance $170
Car import duties $800
Total Cost $13,070
Answer:
C.borrowing
Explanation:
By adjusting the interest rates, the Fed influences the interest rate that banks charge customers when they borrow. An increase in the fed funds rate causes a rise in bank interest rates on loans and mortgages.
Interest rates are a monetary policy tool that the Fed uses to regulate the money supply in the economy. Should the fed desire to increase the money supply, it lowers the interest rates making the cost of borrowing attractive. An increase in interest rate makes borrowing expensive and hence reduces the money supply. The Fed uses interest rates to influence the money supply by encouraging or discouraging borrowing of money by firms and households
Answer:
Kodak is using ambush marketing and guerrilla marketing.
Explanation:
Ambush marketing is where a business tries to associate itself with an event that is officially sponsored by a rival business. The beach volleyball tournament has Fuji film as its official sponsor. However, a direct competitor, Kodak, begins marketing its products outside the venue, thus benefiting from the event even though Fuji film paid a huge amount in its sponsorship. This is a classic example of ambush marketing.
Guerrilla marketing involves the use of unconventional or unusual methods to promote a product. Kodak adopts this technique by having its employees paint their entire bodies yellow to draw attention. Moreover, Kodak offers rewards to people for taking the goofiest pictures, again employing an unconventional technique to promote Kodak cameras.