answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
2 years ago
10

The balance sheet of Flo's Restaurant showed total assets of $600,000, liabilities of $160,000 and stockholders’ equity of $540,

000. An appraiser estimated the fair value of the restaurant assets at $680,000. If Alice Company pays $770,000 cash for the restaurant, what is the amount of goodwill?
Business
1 answer:
telo118 [61]2 years ago
4 0

Answer:

C. $250000

Explanation:

Given:

Total assets = $600,000

Liabilities = $160,000

Stockholders’ equity = $540,000.

Fair value of the restaurant assets = $680,000

Alice Company pays = $770,000

Goodwill is when a company looking to acquire another company is willing to pay a price significantly higher than the fair market value of the company’s net assets.

Net Assets = Fair value of assets - Total Liabilities

= $680000 - $160,000

= $520,000

Amount of Goodwill = cash paid - net assets

= $770,000 - $520,000

= $250000

You might be interested in
Letang Industrial Systems Company (LISC) is trying to decide between two different conveyor belt systems. System A costs $265,00
const2013 [10]

Answer:

System A EAC = -$137,679.01

System B EAC = -$127,558.81

Explanation:

Denote i = discount rate = 8%; n= number of compounding period

For system A, the after tax cost of operation is 73,000 x (1-21%) = 57,670

- NPV of system A = -265,000 - [ 57,670/8%] / [ 1 - (1+8%)^-4] = -$456,010.3549

- EAC = ( NPV x i ) / [ 1 - (1+i)^-n) = (-456,010.3549 x 8%) / ( 1 - 1.08^-4) = -$137,679.01

For system B, the after tax cost of operation is 67,000 x (1-21%) = 52,930

- NPV of system B = -345,000 - [ 52,930/8%] / [ 1 - (1+8%)^-6] = -$589,689.0206

- EAC = ( NPV x i ) / [ 1 - (1+i)^-n) = (-589,689.0206 x 8%) / ( 1 - 1.08^-6) = -$127,558.81

4 0
2 years ago
In the long run a company that produces and sells laundry detergent incurs total costs of $2,500 when output is 1,250 units and
Schach [20]

Answer:

The correct answer is a) economies of scale

Explanation:

Economies of scale are when a company increases the production or associate with other company, to obtain a better price to reduce the cost of production. This happens because costs are spread over a larger number of goods.

Example:

Company A, require apples to produce his final product. And the provider has a price for each apple, however, if you buy more than 100, he gives you a discount of 5%. Company A can´t afraid this, because it just needs 50 apples per production.

The solution for the company is trying to expand the market, become efficient, to duplicate his production and obtain the discount. Or associate with Company B that needs 50 apples too, to obtain the discount and reduce his cost.  (1 big purchase is better than 2 small purchases)

8 0
2 years ago
What is the main purpose of DTP software? to arrange elements on a page in a way that makes communication more effective to crea
ololo11 [35]
DTP or Desktop Publishing software is a software used to arrange element on a page in a way that makes communication more effective. In publishing houses, DTP are used to layout variety of printed materials such as magazines, books, pamphlets and menus
4 0
2 years ago
The Valenti Company uses flexible budgeting for cost control. Valenti produced 10,800 units of product during October, incurring
Alex Ar [27]

Answer:

$500 favorable

Explanation:

Given;

Number of units produced  = 10,800 units

Actual indirect material costs = $13,000

Reflected indirect material costs for 144,000 units  = $180,000

Now,

Per unit reflected indirect material costs = $180,000 ÷ 144,000

= $1.25 per unit

Therefore,

Budgeted indirect material cost for actual units produced

= $1.25 × 10,800

= $13,500

since,

the budgeted cost for indirect material cost for actual units produced is more than the actual indirect material cost, therefore

the indirect material costs in October is favorable

amount = Budgeted cost - Actual cost

= $13,500 - $13,000 = $500 favorable

5 0
2 years ago
Town A, in one hour, can produce either 4 hotdog buns, or 10 sausages. Town B, in one hour, can produce either 8 hotdog buns, or
katrin [286]

Answer:

The answer is 27 hours

Explanation:

Solution

The Comparative advantage depends on  production of the lower opportunity cost

The opportunity cost of a production is =maximum production of other good /maximum production of the good

Now,

The opportunity cost of hot dog bun for town A =10/4=2.5

Thus,

The opportunity cost of hot dog bun for town B=6/10=0.6

So,

The  town B has a comparative advantage in hot dog buns and A in sausages

Town A will produce-only sausages and it will take the time of  

time in hours =total required a quantity of the good /number of products in an hour

Now,

The time for Town A for sausages=120/10=12 hours

The time for Town B for hot dog buns=120/8=15 hours

Therefore, The total time =12+15=27 hours.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • And indeed there will be timefor the yellow smoke that slides along the street,rubbing its back upon the window panes;there will
    9·2 answers
  • A perfectly elastic demand curve implies that the firm: A) must lower price to sell more output. B) can sell as much output as i
    10·1 answer
  • Suppose the federal government is considering an air quality policy initiative that would effectively increase abatement (A) of
    11·1 answer
  • Joseph inherited a set of candlesticks that he has no use for. He took them to an antique dealer to find out what they were wort
    11·1 answer
  • Cortez Company sells chairs that are used at computer stations. Its beginning inventory of chairs was 100 units at $60 per unit.
    11·1 answer
  • The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has identified two cost drivers it uses i
    10·1 answer
  • Drew and Tammy decide to start a new cake-decorating business. They each contribute $10,000 to get the business off the ground.
    12·1 answer
  • How well acquainted with a sport would a publicist need to be in order to do his or her job effectively?
    6·1 answer
  • mith Manufacturing Company allows employees to purchase materials, such as metal and limber, for personal use at a price equal t
    13·1 answer
  • Addleman Corporation has an activity-based costing system with three activity cost pools--Processing, Supervising, and Other. In
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!